top of page

הי, שם

שתפו:

חובבנות או מדיניות? כעבור 5 שבועות אין מטה חטופיםשני פייס
00:00 / 01:04

שני פייס

שני פייס

13.11.23

שתפו:

חובבנות או מדיניות? כעבור 5 שבועות אין מטה חטופים

חובבנות או מדיניות? כעבור 5 שבועות אין מטה חטופיםשני פייס
00:00 / 01:04

מי נושא באחריות להשבת החטופים מטעם הממשלה? עיצוב: אדם אמוראי

חמישה שבועות לאחר תחילת המלחמה לא זו בלבד שהחטופים עוד לא שוחררו, ממשלת ישראל טרם הקימה מטה לטיפול בסוגיית החטופים ולא מינתה אחראי לטיפול בסוגייה. בשבוע שעבר הממשלה פרסמה שלוש הצעות שונות למינוי, אף אחת מהן לא אושרה ומידת ההיתכנות של כולן אינה ברורה. כל זאת, כשבעזה נמצאים 239 ישראלים שנחטפו בשבעה באוקטובר, מהם כ-30 ילדים, שהצעיר ביניהם הוא בן עשרה חודשים. המחדל במינוי ממונה ומטה להשבת החטופים מעורר חשש כבד לגורלם ושאלות קשות בנוגע לתפקוד הממשלה.


ההצעות הממשלתיות השונות לממונים חדשים על הטיפול בהחזרת החטופים פורסמו בצל פסילת מינויו של גל הירש. הירש מונה לממונה הטיפול בחטופים ובנעדרים למרות שתלוי ועומד נגדו כתב אישום על העלמת מס מהכנסות של 6.1 מיליון ש"ח. כתב האישום והשלכותיו היו ידועים טרם המינוי וכבר לפני שלושה שבועות הייעוץ המשפטי לממשלה הבהיר באופן רשמי למשרד ראש הממשלה את הבעייתיות הכרוכה בהעסקתו.


רק בשבוע שעבר, שלושה שבועות לאחר התרעה זו, הממשלה העלתה אפשרויות חלופיות לריכוז הטיפול בחטופים. אף אחת מההצעות עוד לא אושרה. ביום ראשון שעבר, 5 בנובמבר, פורסם בחדשות ערוץ 13 כי נתניהו מעוניין לתת חלק מהסמכויות על החטופים והנעדרים לגילה גמליאל, שרת המודיעין, "אך עוד לא ברור באלו סמכויות מדובר".


ביום שני, 6 בנובמבר, פורסם במעריב שראש הממשלה החליט "להחליף כיוון" בטיפול בחטופים והנעדרים ולהקים "גוף מוסדר" עם צוות המורכב מעובדי מדינה ממשרדים ומתחומים שונים שינוהל על ידי פרויקטור (שגם הוא יהיה בתקן של עובד מדינה) ויתכלל את כל תחומי הפעילות והטיפול בנושאים הקשורים לחטופים, לנעדרים ולבני משפחותיהם. "מטה החטופים והנעדרים שיוקם צפוי להחליף בפעילותו את צה"ל ואת כל הגופים הנוספים, כולל הפרטיים ההתנדבותיים, שמטפלים היום בהיבטים שונים של הנושא, לרבות צורכי המשפחות, עמידה בקשר עם המדינות שאזרחיהן נמנים עם החטופים ועוד".


ביום שלישי, 7 בנובמבר, פורסם ב-YNET על גורם נוסף שיטפל בנושא החטופים: שר החוץ אלי כהן מינה את אלון רוט-שניר לממונה על הסוגייה במשרד החוץ. "מעריב" דיווח כי "בממשלה מרימים גבה. גורם מדיני בכיר: 'צירים מקבילים יכולים לסבך את העניינים'."

הרשימה החלקית של כל מי שעוסק בנושא החטופים כוללת את תא"ל במיל' גל הירש (ממונה השבויים והנעדרים), אלוף במיל' ניצן אלון (מפקד המערך המודיעיני לאיתור חטופים ונעדרים), אלוף במיל' ליאור כרמלי (עוסק בסוגיית משפחות השבויים מטעם צה''ל), אל"מ במיל' ליאור לוטן (יועץ לשר הביטחון בתחום השבויים והנעדרים) והאלוף במיל' מאיר כליפי (מונה על ידי גל הירש לעמוד בראש צוות ליווי משפחות החטופים והנעדרים ואל"מ במיל., איש העסקים העובד עם הקטארים, יואב (פולי) מרדכי (בהתנדבות). כמו כן, ראש המוסד דדי ברנע מרכז את המגעים מול הקטארים, ראש השב"כ רונן בר מנהל את המגעים מול המצרים. ראש המוסד לשעבר יוסי כהן פועל מאחורי הקלעים, אך לא ברור האם הוא שליח רשמי או לא. ב-31.10 פרסמו מקורביו של ראש המוסד לשעבר כי הוא פועל "בסמכות וברשות מטעם ראש הממשלה וקבינט המלחמה". ב-7.11 הובהר כי "לכהן אין כל תפקיד רשמי מטעם המדינה".


בעת שהדברים הללו נכתבים, ממשיכות לצאת הצהרות כוונות והצהרות נגד בין הגורמים השונים. יוסי כהן אמר אתמול, 12 בנובמבר, כי לא ברור לו תפקידו של גל הירש. נתניהו השיב לו שתפקידו של הירש הוא להיות מעודכן במאמצים הבין-לאומיים שמרכזים ראש המוסד ואלוף (במיל') ניצן אלון ולהיות בקשר עם המשפחות. במקביל, הודיע נתניהו שתוסדר עבודתו של מרכז השליטה הלאומי לטיפול במשפחות החטופים והנעדרים (משלט מהל"ב), שהוקם על מנת לסייע למשפחות החטופים והנעדרים בהתמודדות עם משמעויות המלחמה, ושתוקם מינהלת מתוקצבת לטיפול בנושא.


עד שהדברים הללו יגיעו אליכם סביר מאוד להניח שיהיו עדכונים נוספים, שמימושם יוסיף להיות מוטל בספק, וקשה שלא להסכים עם "המקור המדיני הבכיר" על הסכנה בקיומם של צירים מקבילים או עם התקשורת שמכתירה את ההתנהלות כ"כאוס" ו"בלגן".


גורמים במשרד רה"מ אמרו אמנם: "אין פה בלגן, אין כאוס. כל משרד רוצה לעבות את המערך שעוסק בזה. ישראל לא הייתה בתרחיש כזה מעולם. הכול עולה בקבינט המצומצם וכל אחד יודע מה התפקיד שלו. זה שיש כל מיני אנשים שדוחפים את עצמם לא אומר שיש פה אי סדר. גם במטה החטופים והנעדרים והנעדרים דחו את הטענות על כאוס ואמרו כי כל המערכת מתואמת יפה ואין חורים".


אבל העובדות שפורסמו על ריבוי המתווכים ועל אי הקמתו של מטה מרכז לנושא החטופים עד היום יוצרות רושם מפחיד. המתח בין בכירי מערכת הביטחון ליוסי כהן אינו מוכחש. מינויו של גל הירש לא מאושר. ומהממשלה יוצאות בשבוע וחצי, השבוע החמישי לחטיפה, חמש הצעות שונות ואולי אף סותרות לריכוז הנושא. כמו שאמר אסף יקיר בפודקאסט "קריאת השכמה", "קשה לי לדמיין איך אמור להרגיש בן משפחה שקורא ש-34 ימים לתוך המלחמה, נתניהו שוקל להקים מטה לחטופים. נתניהו הפך את זה לעוד מדמנה של התעסקות במי בכלל אחראי. אי אפשר אפילו לדעת למי לפנות כי ברור שמי שממונה, יכול להיות שתוך יום יחליפו אותו, לא ברור אם יש לו סמכות. זה רוע לב מזוויע וטירוף מערכות". להרחבה, האזינו לאסף יקיר ולארנון פלג בפרק "מתאבל ללא קץ" של "קריאת השכמה". 


אם ממשלת ישראל רוצה להחזיר את החטופים, למה חלוקת האחריות כל כך כאוטית?

שני פייס

שני פייס

13 בנובמבר 2023

שני פייס

פרק מספר:

25

ד"ר שני פייס היא חברת מערכת מגזין רוזה ומנהלת שותפה בתוכנית לימוד משותף של מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית

איך מתעלל משרד האוצר במורי וילדי ישראל

כל הבחירות מוכיחות את מה שתמיד אמרנו.

קנדי עדיין חי וזו לא תאוריית קונספירציה

המלחמה בצפון בלתי נמנעת?

bottom of page